USG Doppler – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?
USG Doppler – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?
Badanie USG Doppler jest bardzo często stosowanym w chirurgii naczyniowej. Na czym dokładnie polega i jak się do niego przygotować? Podpowiadamy!
Czym jest badanie USG doppler?
Przede wszystkim usg doppler warszawa to badanie diagnostyczne stosowane w chirurgi naczyniowej. Badanie tego typu umożliwia zmierzenie przepływu krwi w żyłach i tętnicach, a więc pozwala sprawdzić ich dokładny stan i wydolność. Dzięki badaniu dopplerowskiemu można zobaczyć, w których miejscach występują jakieś nieprawidłowości – gdzie krew płynie wolniej lub szybciej, gdzie dochodzi do cofania się krwi.
Jakie są wskazania do badania USG Doppler?
Z reguły badanie USG Doppler jest zlecane osobom, u których występuje podejrzenie przewlekłej niewydolności żylnej. Niektóre z objawów sami nawet możemy zauważyć. Z pewnością nasz niepokój powinny wzbudzić drętwienia lub mrowienia kończyn, obolałe i ociężałe stopy. Nie wolno lekceważyć pajączków i żylaków, jak również brązowych lub sinych przebarwień na skórze, gdyż mogą one świadczyć o zapaleniu lub pękaniu żylaków. To jednak nie wszystko, badanie dopplerowskie to dobry sposób na wykrycie miażdżyca tętnic szyjnych, miażdżyca naczyń w kończynach dolnych, tętniaków, jak również choroby nowotworowej układu naczyniowego. Dlatego, jeśli są jakieś wskazania do jego wykonania, nie należy tego odkładać w czasie.
Jak się należy przygotować do badania?
Badanie dopplerowskie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Co więcej, badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Jeśli przyjmowane są jakieś leki na stałe, to należy je przyjąć wszystkie. Wyjątek od reguły stanowi badanie aorty brzusznej oraz tętnic biodrowych, gdyż tutaj nie można jeść co najmniej 3-4 godziny przed badaniem. Żadnych innych wymagań nie ma, więc nie trzeba rezygnować z wykonywania swoich codziennych rytuałów. Z pewnością nie należy się stresować, bo nie ma czym. W trakcie badania nie będziemy przecież odczuwać żadnego bólu. Poza tym warto mieć na uwadze, że badanie dopplerowskie to dobry sposób na zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości lub schorzeń, więc to wszystko w trosce o nasze dobro i zdrowie, które przecież jest najważniejsze.
Jak wygląda przebieg badania?
Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na odcinku od pachwin do kostek. W niektórych przypadkach badanie wykonywane jest na stojące. Nie trwa ono dłużej niż 40 minut. Wykonuje się z wykorzystaniem aparatu ultrasonograficznego. W trakcie badania głowica aparatu przykładana jest do ciała pacjenta i wysyła falę ultradźwiękową, która przenika przez ciało, odbija się od poruszającej się krwi i powraca do głowicy. Następnie na ekranie monitora wyświetla się dokładna analiza odbitej fali ultradźwiękowej, która pokazuje, jak szybko i w jakim kierunku płynie krew, jak również wskazuje wszelkie zaburzenia. Dzięki temu można wyłapać nawet niewielkie nieprawidłowości i zareagować w odpowiednim czasie, by ustrzec pacjenta przed poważniejszymi dolegliwościami lub schorzeniami.