5 czy 3? Ile posiłków dziennie powinno się jeść?

Jaka powinna być kaloryczność spożywanych posiłków? Jak dobrać odpowiednią dietę do swojego stylu życia? Jakie proporcje makro i mikroelementów powinno stosować się przy konkretnej aktywności fizycznej? Jeżeli odpowiemy sobie na powyższe pytania pozostaje jeszcze jedno: Ile posiłków dziennie powinno się jeść aby zachować zdrową, zbilansowaną dietę?

Planując odpowiednią dietę ważną kwestią jest ustalenie ilości spożywanych posiłków w ciągu dnia. Najpopularniejszymi rozwiązaniami o których często można usłyszeć jest opcja z 5 lub 3 posiłkami dziennie. Jaka jest jednak prawidłowa?

Dieta złożona z 3 posiłków

Ten rodzaj diety jest szczególnie optymalny i wygodny dla osób, które np. ze względu na tryb wykonywanej pracy nie są w stanie pozwolić sobie na regularne spożywanie 5 dań w przeciągu dnia. Decydując się jednak na to rozwiązanie należy pamiętać, że przyjmowane posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane i przyjmowane systematycznie.

Nie dla każdego jednak ta opcja będzie odpowiednia i nawet jeżeli praca czy tryb życia utrudniają nam regularne jedzenie należy zadbać o odpowiednią dietę. Oczywiście na rynku znaleźć można wiele możliwości ułatwiających zachowanie regularności spożywanych posiłków, jak np. dieta pudełkowa.

W tym trybie coraz częściej rekomendowanym modelem żywienia jest tzw. post przerywany czyli dieta Intermittent Fasting. Zakłada ona jedzenie 3 zbilansowanych posiłków w oknie żywieniowym, trwającym 8 godzin, przeplatanych z 16 godzinnym postem.

Dietę IF można również stosować również w schemacie 14/10 oraz 18/6.

 

Dieta złożona z 5 posiłków

Szukając informacji o odpowiedzialnym podejściu do jedzenia to właśnie dieta złożona z 5 posiłków wymieniana jest jako najbardziej odpowiednia.

Zbilansowana dieta 5 posiłków dziennie sprzyja odchudzaniu, zapewniając także lepsze samopoczucie. Jest ona szczególnie rekomendowana dla dorastających dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży czy osobom z problemami odżywiania.

Należy pamiętać, że pierwszy posiłek w ciągu dnia powinien być zjedzony do godziny po przebudzeniu. Każdy kolejny w odstępach ok. 3 godzinnych, pamiętając o tym, że ostatni spożyty powinien zostać minimum 2-3 godziny przed snem.

 

Niezależnie na jaki tryb spożywania posiłków się zdecydujemy trzeba pamiętać, że najważniejszą wartością podczas dobierania odpowiedniej diety jest jakość spożywanych posiłków: ich kaloryczność czy zawarte w nich mikro i makroelementy. Każda dieta powinna być dostosowana do wieku, poziomu aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia. Różnimy się od siebie, a więc każdy z nas potrzebuje własnej, odpowiednio zbilansowanego i dobranego planu żywieniowego.