Nowoczesne metody leczenia otyłości
Otyłość jest jedną z najgroźniejszych chorób przewlekłych. Często jest traktowana tylko z punktu widzenia estetycznego, jako brak pożądanej sylwetki. Otyłość wpływa jednak na organizm w dużo większym stopniu. Zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym układu krążenia i przewodu pokarmowego. Jak skutecznie zapobiegać otyłości i jak ją leczyć?
Przyczyny powstawania otyłości
W powstawaniu otyłości mają swój udział czynniki genetyczne i hormonalne. Bardzo dużą rolę odgrywają także czynniki środowiskowe, takie jak niska aktywność fizyczna i nieprawidłowy styl odżywania. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do szeregu powikłań, które ujawniają się w formie różnego typu schorzeń. Należy wśród nich wymienić chorobę wieńcową serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, a także wzrost ryzyka powstawania nowotworów. Dlatego z otyłością trzeba walczyć tak samo, jak z każdą inną chorobą przewlekłą.
Obliczenie wskaźnika BMI
Otyłość wpływa niekorzystnie na organizm każdej osoby, niezależnie od płci i wieku. Do określenia etapu rozwoju tej choroby można stosować tak zwany wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index. Można to zrobić samodzielnie za pomocą nowoczesnych narzędzi dostępnych w serwisie bmi22.pl. Kalkulator BMI wymaga wprowadzenia swojego wieku, wzrostu i wagi, a następnie w ciągu kilku chwil otrzymamy wynik obliczeń. Jeżeli wskaźnik BMI przekracza 30, oznacza to, że mamy do czynienia z otyłością, której w żadnym wypadku nie należy bagatelizować.
Zdrowa i zbilansowana dieta
Otyłość powinna być leczona w różny sposób, w zależności od jej przyczyn. Podstawową kwestią jest zmiana nawyków żywieniowych. Nie można oczekiwać, że modyfikacja diety na kilka tygodni lub miesięcy rozwiąże problem otyłości. Konieczna jest modyfikacja codziennej diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Ma to związek z faktem, że podstawą skutecznego odchudzania jest uzyskanie ujemnego bilansu energetycznego.
Należy spożywać mniejszą ilość kalorii, niż potrzebuje nasz organizm, a jednocześnie dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych. Nie jest to łatwe i w dużym stopniu zależy od wieku leczonej osoby, rodzaju wykonywanej pracy lub występowania innych schorzeń. Dlatego zmiana trybu żywienia powinna być konsultowania z dietetykiem.
Leczenie farmakologiczne
Zalecenia dietetyczne warto wspomagać poprzez przyjmowanie leków wspomagających redukcję masy ciała. Jest to zalecane wśród osób przygotowujących się do chirurgicznego leczenia otyłości. Muszą one wtedy osiągnąć określoną wagę ciała. Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy po wykonanym zabiegu doszło do ponownego przyrostu kilogramów.
W naszym kraju stosowane są leki dostępne na receptę, które powodują wydłużenie czasu odczuwania sytości po posiłku. Powoduje to zmniejszenie apetytu, a w konsekwencji pacjent spożywa mniejszą ilość kalorii. Leki mogą dodatkowo ograniczać wchłanianie tłuszczu w jelitach. Tak jak w przypadku zmiany diety, o konieczności przyjmowania leków oraz ich dawkowaniu powinien zawsze decydować lekarz.
Chirurgia bariatryczna
Osoby cierpiące na zaawansowaną otyłość powinny poddać się leczeniu chirurgicznemu. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów, u których doszło do powikłań takich jak cukrzyca, choroba zwyrodnieniowa stawów lub nadciśnienie tętnicze. Powikłania należy jak najszybciej ograniczyć, aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu zdrowia.
Operacje bariatryczne mogą polegać na resekcji żołądka, założeniu by-passu, opaski lub balonu żołądkowego. Bez względu na rodzaj zabiegu, celem każdego z nich jest zmniejszenie objętości żołądka. Pacjent może w mniejszym stopniu odczuwać głód, w konsekwencji czego nie będzie potrzebował spożywać nadmiernych porcji posiłków. W ten sposób możliwa jest redukcja masy ciała nawet o kilkadziesiąt kilogramów.
Wsparcie psychologiczne
Warto również zwrócić uwagę na wsparcie psychologiczne podczas leczenia otyłości. Chory powinien być motywowany do prawidłowych zachowań żywieniowych, a także uczony technik kontroli ilości spożywanych kalorii. Pozwala to lepiej zrozumieć chorobę, a także wzmocnić motywację do pokonania trudności.
Z powodu otyłości wiele osób ma niską samoocenę, a także zaburzenia depresyjne. Muszą mierzyć się z negatywnymi opiniami w społeczeństwie i brakiem akceptacji własnego wyglądu. Jest to szczególnie trudne dla młodych ludzi, którzy są narażeni w większym stopniu na depresję i zespół kompulsywnego jedzenia. W związku z tym w wielu przypadkach psychoterapia jest konieczna, aby uzyskać zadowalające rezultaty leczenia.
Życie seksualne i płodność
Otyłość ma również duży wpływ na zdolności reprodukcyjne i może prowadzić do zaburzeń menstruacji lub niepłodności wśród kobiet. Jest to czynnik zwiększający ryzyko poronień. U mężczyzn otyłość może natomiast prowadzić do zaburzeń erekcji. Dlatego schorzenie to należy traktować bardzo poważnie i jak najszybciej podjąć leczenie, bez względu na stopień zaawansowania choroby. Rezultatem tych działań powinna być redukcja wagi ciała i jej utrzymanie przez długi czas. Dzięki temu chory uzyska poprawę ogólnego stanu zdrowia i jakości życia.