Chirurg naczyniowy. Przewlekła choroba żylna.

Chirurg naczyniowy. Przewlekła choroba żylna.

Przewlekła choroba żylna jest schorzeniem społecznym dotyczącym znaczącego procenta ludności europejskiej, tj. 40–60% kobiet i 15–30% mężczyzn. Na definicję przewlekłej choroby żylnej składa się: choroba żylakowa, zespół pozakrzepowy, pierwotna niewydolność zastawek żylnych, zespoły uciskowe. Żylaki są najczęstszym objawem niewydolności żylnej, dotyczące połowy Polaków. Aż 62% z nich nie podejmuje żadnego leczenia, bagatelizują problem, lecząc się dostępnymi bez recepty preparatami, usprawniającymi krążenie żylne. Tymczasem istnieje wiele skutecznych metod leczenia tego schorzenia. Wiele osób traktuje żylaki jako efekt estetyczny. Jednak jest to niebezpieczne schorzenie. Nieleczone może nawet zagrozić życiu. Żylaki są poszerzonymi, wybrzuszonymi, poskręcanymi żyłami. Drobniejsze popękane naczynka to „pajączki”. Zdrowych żył praktycznie nie widać.

Chirurg naczyniowy. Objawy żylaków kończyn dolnych.

Żylaki łatwo zaobserwować na nogach. Objawy choroby uzależnione są jej zaawansowania. Początkowo, choroba nie pokazuje objawów, następnie nogi stają się ociężałe, głównie w końcowej fazie dnia. W kolejnych stadiach pojawia się tępy, piekący ból, mrowienie i drętwienie łydek. Symptomami postępującej choroby są obrzęki okolic stóp i kostek, poszerzone naczynia włosowate, występujące pod postacią zmian skórnych, pojawiają się „pajączki” śródskórne (teleangiektazje). Z czasem tworzą się żylaki – będące krętymi wybrzuszeniami rozszerzonych żył. Zaawansowana postać choroby objawia się występowaniem brunatnych przebarwień z owrzodzeniami, skóra traci swą elastyczność, pokrywa się obrzękami. Dolegliwości nasilają się, jeżeli długotrwale siedzimy lub stoimy. Spowolnienie przepływu krwi w żyłach prowadzi do zakrzepicy, co bezpośrednio zagraża naszemu życiu. Zakrzepy w nogach są sklejonymi krwinkami. Sklejone, wędrują w kierunku tętnicy płucnej, powodując jej zaczopowanie. To prowadzi nawet do śmierci.

Chirurg naczyniowy. Przyczyny zaburzeń niewydolność żylnej dziedziczy się z wiekiem.

Żyły wiotczeją, tracą swoją elastyczność, więc im człowiek starszy, tym żylaki rozwijają się silniej. Występują czterokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, gdyż hormony żeńskie wpływają negatywnie na naczynia żylne- wszystkie terapie hormonalne, antykoncepcyjne, łagodzące menopauzę, ciąża i związane z nią zmiany hormonalne warunkują rozwój niewydolności żylnej. Długotrwałe siedzenie lub stanie, mała aktywność fizyczna powodują nadciśnienie w układzie żylnym. Tak więc ruszajmy się, zbijajmy zbędną wagę, gdyż nadwaga to dodatkowa praca dla naszych żył. Ważny jest również ubiór – zrezygnujmy z wszystkiego, co uciska ciało w okolicy nóg, bioder i pasa, np. noszenie obcisłych pończoch, skarpet ze ściągaczami, butów na wysokim obcasie (powyżej 5 cm). Pojawieniu się żylakom sprzyja przebywanie w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze oraz mało zbilansowana dieta.

Chirurg naczyniowy. Metody usuwania żylaków kończyn dolnych.

Do najbardziej popularnych metod usuwania żylaków stosuje się operację. Żylaki o małej liczbie powikłań można leczyć skleroterapią kompresyjną- polega na podaniu leku w miejscu uszkodzenia żył, powoduje to zwłóknienie i wyłączenie uszkodzonego naczynia z układu żylnego. Wkłucia dokonuje się bardzo cienką igłą, jest to zabieg praktycznie bezbolesny, stosuje się je do małych zmian. Inną metodą jest niszczenie żył za pomocą sondy laserowej – wytwarza promieniowanie cieplne lub radiowe. Już po pojawieniu się pierwszych objawów niewydolności żylnej, należy niezwłocznie udać się do specjalisty od żył- chirurga naczyniowego.