Ginekolog dziecięcy Warszawa.

Ginekolog dziecięcy Warszawa.

Zaburzenia odżywiania to poważne, często wyniszczające, przewlekłe schorzenia, które zazwyczaj zaczynają się w okresie dojrzewania. Przeszło 90% pacjentów borykających się z zaburzeniami odżywiania to kobiety. Wyróżnia się jadłowstręt psychiczny (anoreksja), bulimią oraz zaburzenia odżywiania z napadowym objadaniem się (napadowa żarłoczność). W ostatnich czasach zwraca się większą uwagę na problem otyłości i stosowanie diet. Niepokojącym jest coraz częstsze występowanie zaburzeń odżywiania u dzieci, długo jeszcze przed okresem dojrzewania, tj. poniżej 12 roku życia, może to opóźnić ich rozwój fizyczny i psychospołeczny.

Ginekolog dziecięcy Warszawa. Anoreksja jest określana jadłowstrętem psychicznym, a bulimia to żarłoczność psychiczna.

Efekty ich działania sieją duże spustoszenie w organizmie. W przypadku anoreksji chora odczuwa silny lęk przed przybraniem na wadze, dąży do zminimalizowania nadmiernie swojej wagi, prowadzi głodówki, intensywnie ćwiczy, stosuje środki przeczyszczające. Skutkiem jest znaczna utrata masy ciała, pojawiają się problemy zdrowotne, wyniszczające ciało, a także umysł. Anoreksja prowadzi do zaniku miesiączkowania, uczucia zimna, niewydolności krążenia, niedokrwistości, obniżonego ciśnienia krwi, zwolnionego oddechu, zasinienia dłoni i stóp z ich obrzękami, złuszczania się skóry. Pojawia się łamliwość kości, wypadanie włosów, wzdęcia, zaparcia, drażliwość, zmienność nastrojów, spowolnienie psychoruchowe. Anoreksja prowadzi do osteoporozy i bezpłodności. W skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Ginekolog dziecięcy Warszawa. Bulimia jest chorobą polegającą na przyjmowaniu olbrzymiej ilości pokarmu w krótkim czasie oraz jego wydalaniu.

Chora prowokuję wymioty, używa środki przeczyszczające, moczopędne, intensywnie ćwiczy. Prowadzi to do erozji szkliwa, przebarwień, próchnicy zębów, nieregularnych miesiączek, senności i spowolnienia psychoruchowego. Skutkiem bulimii jest odwodnienie organizmu, obrzęki stóp i dłoni, chrypka, bóle twarzy. Nieleczona bulimia prowadzi do zaburzeń metabolicznych, niewydolności nerek, wyniszczenia organizmu, depresji. Aby pomóc chorej należy szukać pomocy w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w poradniach specjalistycznych, poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, w ośrodkach profilaktyki uzależnień, w poradniach ginekologicznych.

Ginekolog dziecięcy Warszawa. Zareagujmy, jeśli nasze dziecko zjada małe ilości pokarmu, odmawia jedzenia, nie sygnalizuje głodu, unika spożywania posiłków czy nadmiernie kontroluje swoją sylwetkę, często mierzy obwody ciała, jest niezadowolone ze swojej wagi. Mimo szczupłego wyglądu odchudza się, ogranicza ilości posiłków, drastycznie zmienia sposób odżywiania się, bardzo wolno je, nadmiernie dużo pije przed jedzeniem, nieestetycznie wyszukuje tłuszczu w pokarmach, manipuluje jedzeniem, oszukuje przy stole. Jeśli nadmiernie zaczęło uprawiać sport, prowokuje wymioty, nadużywa środków przeczyszczających, preparatów zmniejszających apetyt i przyspieszających przemianę materii coś jest nie tak. Jeżeli dziecko zdrowe, zaczyna być ponurym, rozdrażnionym, agresywnym i ogranicza relacje z rówieśnikami, należy zgłosić się do specjalisty- pediatry, lekarza rodzinnego, psychiatry dziecięco – młodzieżowego, może to być lekarz ginekolog, który na pewno nie odmówi pomocy.