Laserowe leczenie chrapania
Problem chrapania oraz bezdechów sennych dotyka 50 procent ludzi i aż 22 procent Polaków. Ta przykra dolegliwość występuje w większości przypadków u mężczyzn i osób starszych. Wzmaga się wraz z wiekiem, u osób po 60 roku życia dolegliwość można zaobserwować u 60 procent mężczyzn oraz 40 procent kobiet. Chrapanie nie tylko przeszkadza innym domownikom, ale także może wiązać się z groźnymi dla naszego zdrowia schorzeniami, takimi jak na przykład bezdech senny. Bezdech jest szczególnie niebezpieczny, gdyż nieleczony czasem prowadzi do zawału serca. Według serwisu internetowego stopnoring.com z różnymi zaburzeniami snu zmaga się nawet 40 procent ludzi. Ok. 12 miliardów Amerykanów zmaga się z problemem bezdechu sennego, a na całym świecie na tą dolegliwość cierpi miliard osób. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia połowa osób dorosłych chrapie i nawet o tym nie wie. Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę, iż chrapanie oraz bezdechy senne to bardzo poważny problem, które niesie ze sobą niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje. Przypadłość ta prowadzi do zakłócania prawidłowego snu osoby chrapiącej oraz jej partnera. Oprócz tego prowadzi do obniżenia natleniania organizmu, przez co w ciągu dnia możemy czuć się zbytnio zmęczeni. Nieleczone schorzenie jest powodem zmniejszonej koncentracji i prowadzi do rozwoju pewnych chorób układu krążenia czy depresji.
Według wielu specjalistów najskuteczniejszym sposobem leczenia chrapania jest zabieg laserowy. Metoda ta polega na naświetlaniu struktur gardła światłem lasera. Podgrzanie tkanki miękkiej języczka oraz podniebienia powoduje zwiększenie sztywności tkanki, oraz zminimalizowanie wibracji, które wywołują zjawisko akustyczne. Dzięki stymulacji włókien kolagenu problem chrapania zostaje usunięty razem z niebezpieczeństwem wystąpienia bezdechów sennych. Efekty zauważalne są już po pierwszym przeprowadzonym zabiegu.
Przyczyny chrapania
Przyczyn chrapania może być wiele, mogą one leżeć między innymi w niewłaściwej budowie gardła oraz nieprawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Przez co podniebienie oraz języczek zostają wprowadzone w drgania, co jest przyczyną wystąpienia zjawiska akustycznego. Przyczyną dolegliwości w niektórych przypadkach są stosowane używki, takie jak alkohol i papierosy. Dolegliwość pojawia się również przy otyłości. Następną przyczyną tej przypadłości jest nieprawidłowa drożność nosa, czyli polipy albo skrzywienie przegrody. Przyczyną chrapania u dzieci może być przerost migdałków.
Zabiegi laserowe mające na celu wyeliminowanie problemu chrapania, należą do jednych z najskuteczniejszych i najnowocześniejszych. Ich wysoką skuteczność potwierdzają lekarze oraz pacjenci, którzy poddali się tej metodzie. Istotne jest to, iż uzyskane efekty są trwałe, a skuteczność właściwie prowadzonej laseroterapii wynosi 90 procent. Aby, uzyskać pełną skuteczność doradza się pacjentom przeprowadzenie zabiegów wykonywanych etapowo w trzech sesjach. Laserowe leczenie chrapania jest niezwykle precyzyjne i trwałe. Pacjenci na zawsze mogą pożegnać się z problemem chrapania i odzyskać spokojny sen. Efektem terapii jest wyeliminowanie problemu chrapanie i ogólna poprawa stanu zdrowia pacjenta.
Chrapanie oraz bezdechy senne- jakie mogą być ich następstwa?
Chrapanie oraz bezdechy senne to poważny problem nie tylko dla samego chrapiącego, ale także dla jego otoczenia. Schorzenia te przyczyniają się do uczucia niewyspania, pomimo całonocnego snu. Osoba może odczuwać poranne bóle głowy i miewać problemy z koncentracją oraz nauką. Chrapiący boryka się z problemami pamięci oraz uczuciem przemęczenia w ciągu całego dnia, co znacznie wpływa na efektywność w pracy. Chory może także zagrażać współpracownikom, jeśli obejmuje on odpowiedzialne stanowisko pracy i obsługuje pewne urządzenia czy maszyny. Chory stanowi także spore zagrożenie jako kierowca zarówno dla siebie, jak i dla innych użytkowników dróg. Może on stać się sprawcą kolizji albo wypadków, przez znaczne rozkojarzeni albo zaśnięcie nad kierownicą. Chrapanie oraz bezdech senny stanowi niezwykle istotny problem natury społecznej. Wiele badań wskazuje na to, iż zespół bezdechu sennego przyczynia się do pojawienia depresji, impotencji oraz zespołów lękowych. Zostaje zwiększone także ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze oraz chorobę niedokrwienną serca. Prowadzi tak groźnych stanów, jak udar mózgu czy zawał serca.
Na czym dokładnie polega zabieg z użyciem lasera?
W trakcie zabiegu naświetlane są struktury gardła, czyli podniebienie miękkie, języczek, łuki podniebienne i boczna powierzchnia nasady języka. Celem zabiegu jest obkurczenie oraz stymulacja namnażania włókien kolagenowych. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga użycia znieczulenia. Nie powoduje także żadnych efektów ubocznych. Po pojawieniu się nowych włókien kolagenowych leczona przestrzeń jamy ustnej oraz gardła uzyskuje jędrność i zostaje wyeliminowany efekt chrapania. Po przeprowadzonym zabiegu nie występuje okres rekonwalescencji. Pacjent od razu po wykonanym zabiegu może wrócić do swojej codziennej aktywności. Nie powinien jednak pić zbyt gorących napoi oraz zbyt zimnych płynów. Nie doradza się także spożywać bardzo ostrych potraw.
Zalecenia przed wykonaniem zabiegu laserowego leczenia chrapania
Przed zabiegiem nie jest konieczne przygotowanie. Pacjent podczas terapii musi unikać przeziębień, gdyż pacjenci z aktywną infekcją gardła nie mogą podjąć się zabiegu.
Jak wygląda zabieg laserowego leczenia chrapania?
Na początku przeprowadzana jest pierwsza konsultacja medyczna, dzięki której lekarz zapozna się z problemem pacjenta i będzie mógł doprać właściwą metodę leczenia chrapania. Terapia z użyciem lasera zalecana jest zwłaszcza osobom borykającym się z problemem przewlekłych zaburzeń snu w postaci chrapania i bezdechu sennego. Najpierw pacjent pozna schemat całej terapii i dowie się spodziewanych efektów. W trakcie zabiegu naświetlaniu poddane będą struktury cieśni gardła, aby stymulować komórki do produkcji nowego kolagenu. Komórki te pobudzone do produkcji namnażają włókna kolagenowe, przez co doprowadzają do usztywnienia struktur gardła. W trakcie zabiegu pacjent może odczuć delikatne ciepło na podniebieniu. Może ono przemienić się w uczucie gorąca, jednakże nie jest to bolesne odczucie, więc nie wymaga środków przeciwbólowych ani znieczulenia. Po zabiegu zostanie dokonana kolejna konsultacja, podczas której lekarz będzie mógł ocenić uzyskane efekty i zaplanować ewentualną kontynuację procesu leczenia.
Przyczyny chrapania
- czynna infekcja skóry, jak na przykład opryszczka, liszajec
- bardzo sucha oraz bardzo wrażliwa skóra
- suplementacja witaminy A, żelaza
- przyjmowanie ziół takich jak: bratek, skrzyp polny, nagietek, dziurawiec
- bielactwo (min. rok od wystąpienia ostatnich zmian)
- przyjmowanie sterydów pod postacią tabletek czy kremów
- spożycie albo okres sześciu miesięcy od zakończenie stosowania Accutanu
- leki światłouczulające, minimum sześć miesięcy przed zabiegiem
- karmienie piersią
- ciąża
- choroba nowotworowa
- padaczka
- rozrusznik serca
- obecność aft, ran, stanów zapalnych, pleśniawek w rejonie jamy ustnej
- nadmierne oczekiwania wobec rezultatów zabiegu
- spożycie alkoholu (doba przed zabiegiem)
- zakażenia wirusowe: WZW, HIV
- czynne choroby autoimmunologiczne, takie jak twardzina czy toczeń układowy
- choroby hormonalne i endokrynologiczne, jak między innymi cukrzyca czy zespół policystycznego jajnika
Zalety laserowego leczenia chrapania
- nie inwazyjność
- bezpieczeństwo
- szybkość
- bezbolesność
- brak koniecznego znieczulenia
- żadnych ograniczeń co do codziennej aktywności
Cały zabieg przebiega bardzo krótko i jest bezbolesny. Nie wiąże się z wystąpieniem nieprzyjemnych skutków ubocznych. Poleca się wykonanie zabiegu w 3 sesjach, ponowienie zabiegu w 15 oraz 45 dniu cyklu zabiegowego. Pierwsze efekty można zauważyć już po pierwszym wykonanym zabiegu. Laserowa metoda leczenia chrapanie nie wiąże się z koniecznością przechodzenia długiego okresu rekonwalescencji, jest to niezwykle dużą zaletą.