Wazektomia. Co to jest?
Wazektomia. Co to jest?
Wazektomia jest to mikrochirurgiczna procedura wykonywana celem doprowadzenia do okresowej niepłodności mężczyzny. Jest najpopularniejszą formą antykoncepcji w USA i wielu innych krajach. Według ostatnich badań corocznie w Stanach Zjednoczonych wazektomii poddaje się co piąty mężczyzna 35+. Wazektomia, wobec kobiecej sterylizacji (podwiązanie jajowodów) jest bardziej bezpieczna, prostsza oraz mniej kosztowna. Jej skuteczność wynosi 99,9%. Po zabiegu nasienie mężczyzn nie zawiera plemników, pomimo podejmowania stosunków seksualnych czy orgazmów. Zabieg wazektomii nie wymaga użycia skalpela czy też nacięcia, stosuje się wyłącznie rozwarstwienie skóry, bez potrzeby zakładania szwów. Blizna jest mało widoczna.
Wazektomia. Na czym polega zabieg? Wazektomia jest to przecięcie ciągłości nasieniowodów (przewody wyprowadzające plemniki z jąder). Jest zabiegiem nieskomplikowanym wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych. Nie używa się skalpela, co zmniejsza ryzyko powstania krwiaka, zakażeń oraz dolegliwości bólowych. Pacjent szybko wraca do aktywności seksualnej. Zabieg zaczyna się od znieczulenia skóry moszny nad nasieniowodem (dzięki temu odczuwalny jest jedynie dyskomfort). Następnie przecinane są nasieniowody, prawie 3 cm od najądrza i zamykane nasieniowody przy użyciu elektrokoagulacji igłowej. Ponadto końce nasieniowodów umieszczane są osobno w różnych częściach moszny (nazywane przełożeniem powięzi), ograniczając w ten sposób możliwość ponownego połączenia nasieniowodów do 0,5%. Wykonuje się również zabieg metodą kanadyjską, tj. koniec dojądrowy nasieniowodu jest otwarty (bez stosowania koagulacji). Zabieg wazektomii trwa około 30 minut.
Wazektomia Warszawa. W jakim wieku można wykonać wazektomię? Wazektomię wykonuje się w wieku odpowiednim do prawa obowiązującego w konkretnym kraju, np. w Stanach Zjednoczonych wazektomię wykonuje się po ukończeniu 18 r.ż., w Skandynawii dopiero po skończonych 25. W Polsce nie jest to uregulowane. Jednakże badania pokazują, iż wykonanie wazektomii przed 25-30 r.ż., jest nieprzemyślaną decyzją i większość pacjentów tego żałuje. Przed zabiegiem należy wziąć pod uwagę swój stan cywilny, czy np. ilość posiadanych dzieci i rozważnie podejść do sprawy. Lekarze nie mają prawa odmówić wykonania zabiegu, jednakże przestrzegają, że taki zabieg może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne pacjenta, jak i współmałżonka, np. żałowanie decyzji w późniejszym czasie, brak spłodzenia dzieci, brak posiadania partnera seksualnego może z kolei doprowadzić do depresji i zachwiania psychicznego. Zabieg wykonywany jest u osób homoseksualnych, jak i heteroseksualnych.
Wazektomia. Czy wazektomię można odwrócić? Wazektomia jest zabiegiem odwracalnym, jednakże ponowne odtworzenie ciągłości nasieniowodów to skomplikowane, kosztowne oraz niegwarantujące przywrócenie płodności działanie. Dlatego wazektomię określa się za trwałą metodę antykoncepcji. Najczęściej na ponowne przywrócenie ciągłości nasieniowodów decydują się osoby, które poddały się wazektomii w bardzo młodym wieku oraz nie posiadały jeszcze dzieci. Zabieg odtwarzania ciągłości nasieniowodów to wazo-wazostomia. Jest zabiegiem mikrochirurgicznym, wymagającym użycia mikroskopu, gdyż światło nasieniowodu jest małe. Zabieg wykonuje się po znieczuleniu ogólnym, trwa kilka godzin. Prawidłowo wykonana wazo-wazostomia gwarantuje skuteczność około 60-80%. Im więcej upłynęło czasu od wazektomii, tym wazo-wazostomia jest mniej skuteczna, gdyż wytwarzają się przeciwciała przeciwko własnym plemnikom. Nie zagraża to zdrowiu pacjenta, lecz zmniejsza szansę na zapłodnienie naturalne, plemniki są mniej ruchome. Dlatego pacjenci, którzy zastanawiają się nad wazektomią i ewentualnym późniejszym odwróceniem zabiegu, powinni zamrozić nasienie, które w przypadku niepowodzenia zabiegu, można uży
do pozaustrojowego zapłodnienia.