Łysienie androgenowe u mężczyzn – jak je leczyć?
Łysienie androgenowe u mężczyzn – jak je leczyć?
Łysienie androgenowe to przypadłość dość często spotykana wśród mężczyzn. Jest to efekt genetycznej nadwrażliwości organizmu na dihydrotestosteron, czyli pochodną testosteronu. Czy można sobie z tym poradzić? Czy istnieją leki zapobiegające łysieniu? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Łysienie androgenowe – poznaj jego przyczyny
Okazuje się, że co trzeci mężczyzna pomiędzy 25 a 40 rokiem życia boryka się z problemem wypadających włosów. Przyczyn można upatrywać się w wielu różnych źródłach. Przede wszystkim łysienie androgenowe może by wynikiem dziedziczenia genetycznego, ale nie tylko. Często ma to związek z czynnikami zewnętrznymi. Za najczęstsze powody nadmiernego wypadania włosów uważa się stres, niekorzystne warunki życia, rozregulowaną gospodarkę hormonalną, palenie papierosów, a także zażywanie suplementów, wpływających na przyrost masy mięśniowej. Łysienie androgenowe to przypadłość, która zawsze jest dość krępująca i wpływa na obniżenie samooceny, dlatego warto szukać rozwiązań, które pomogą w pozbyciu się tego problemu.
Leczenie łysienia androgenowego
Kiedy włosy stają się coraz cieńsze i zaczynają wypadać zwłaszcza w okolicach czoła i skroni, jest to znak, że warto udać się do lekarza, który zajmuje się m.in. problemami łysienia, czyli trychologa. Pomoże on dostosować indywidualną metodę leczenia. Istnieją trzy najpopularniejsze sposoby na radzenie sobie z nadmiernym wypadaniem włosów, czyli leczenie miejscowe (preparaty do skóry głowy), ogólnoustrojowe (farmakologiczne) oraz chirurgiczne (przeszczep włosów).
Jeśli chodzi o leczenie miejscowe, jest ono chyba najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą, zwłaszcza na samym początku terapii. W tym celu stosuje się miejscowo minoksydyl, czyli składnik, który zwiększa przepływ krwi przez łożysko naczyniowe skóry, a tym samym odblokowuje kanały potasowe, które są odpowiedzialne za odżywanie, a także dotlenianie mieszków włosowych. Co więcej, składnik ten odwraca również proces miniaturyzacji mieszków włosowych, czyli przekształca zdrowe włosy w krótkie i cienkie, mające dużo delikatniejszą strukturę. Tym samym, zwiększa się liczba włosów mieszkowych, a następnie przekształcają się one we włosy terminalne, czyli takie, które są grube i długie.
Produkty na łysienie androgenowe
Produkt, który zawiera w swoim składzie wysokie stężenie minoksydylu, to chociażby Loxon 5%. Jest to płyn do stosowania na skórę głowy, który ma w składzie pięcioprocentową zawartość tego składnika. To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych tego typu produktów. Preparat jest polecany już przy pierwszych objawach przerzedzenia włosów. Zahamowanie wypadania włosów widać już podczas drugiego miesiąca stosowania, a porost włosów rozpoczyna się zwykle po dwóch miesiącach. Najlepsze efekty takiej terapii widać zaś po 12 miesiącach regularnego stosowania.