Badanie wariografem, czyli słów kilka o badaniach nad reakcjami psychofizjologicznymi ludzkiego organizmu

Badanie wariografem, czyli słów kilka o badaniach nad reakcjami psychofizjologicznymi ludzkiego organizmu

Badania nad reakcjami psychofizjologicznymi ludzkiego organizmu prowadzone są już od bardzo dawna. Wraz z rozwojem medycyny oraz technologii dowiadujemy się coraz więcej. Dziś naukowcy są już prawie pewni, że większa część problemów psychicznych znajduje swoje odzwierciedlenie zarówno w zachowaniu, jak i w samej fizjologii. To właśnie na tej zasadzie opiera się działanie wariografu, który z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność.

Zależność między wariografem a pracą ludzkiego organizmu

Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na dwa wzajemnie uzupełniające się układy: układ sympatyczny oraz parasympatyczny. W badaniach na wariografie cała uwaga skupia się na układzie sympatycznym, który pobudza organy wewnętrzne do pracy i uaktywnia się w chwilach zagrożenia, czyli np. wtedy odczuwamy strach, obawy lub stres. Wtedy też odzywa się nasz układ parasympatyczny, którego zadaniem jest spowolnienie pracy organów, które wcześniej zostały za bardzo pobudzone. W badaniach na wykrywaczu kłamstw wyłapywane są, rejestrowane i analizowane czynniki, które sprawiły, że układ sympatyczny się aktywował i zmobilizował inne organy do wzmożonej pracy. Kłamstwo zwykle wywołuje psychiczny niepokój, lęk i właśnie wtedy układ nerwowy zaczyna się uaktywniać. Jego objawy bywają różne – najczęściej wzrasta ciśnienie krwi, przyśpiesza bicie serca, pojawiają się trudności z oddychaniem, wzrasta też potliwość. W czasie badania na wariografie rejestruje się właśnie te reakcje fizjologiczne organizmu – czyli tętno, ciśnienie krwi, oddech oraz przewodzenie elektryczne skóry. Wystarczy w takim razie odpowiednio przygotować pytania, by urządzenie mogło wychwycić momenty, w których https://www.wariograf.com.pl/badania-wariografem-pracownikow/ badany będzie kłamał.

Pewnie niektórym ciężko uwierzyć, że z pomocą tak niepozornego urządzenia da się badać reakcje psychofizjologiczne człowieka. Jednak wystarczy zgłębić tematykę, by dowiedzieć się, że badania na wariografie dają naprawdę dobre wyniki.