Nowotwory ginekologiczne
Nowotwory ginekologiczne
Ponad połowa nowotworów kobiecych dotyczy narządów płciowych kobiety oraz ich piersi, to tam najczęściej lokalizuje się rak u kobiet. Zmiany nowotworowe najczęściej atakują jajniki, jajowody, trzon i szyjkę macicy, pochwe oraz srom. Bardzo duży odsetek z nich tworzą nowotwory złośliwe, których leczenie w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. Są takie typy nowotworów, które lekarz rozpozna już na badaniu ginekologicznym, jak rak sromu, a są też takie, które wykrywa cytologia Warszawa, badanie usg, prześwietlenia lub kolposkopia.
Rak szyjki macicy najczęstsza chorobą nowotworową u kobiet
Rak szyjki macicy stanowi ponad połowę wszystkich nowotworów ginekologicznych. Choroba ta może rozwinąć się w każdym wieku. Jednak najczęstsze przypadki jej występowania, klasyfikuje się na wiek między 47 a 59 rok życia. Polska jest krajem, w którym rak szyjki macicy, to nadal jeden z większych problemów onkologicznych. Wszystko to wciąż zależy od regularnych badań kobiet. Dzięki nim w krajach europejskich odnotowano już spadek umieralności z powodu tej choroby. Najczęstszymi czynnikami ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz zapalenia pochwy, spowodowanego wirusami i innymi bakteriami. Inne czynniki jakie wpisują się w ryzyko zachorowania na tą chorobę to palenie papierosów, uwarunkowania genetyczne, częste zmiany partnerów, a także niski status socjoekonomiczny. W ramach działań profilaktycznych zaleca się coraz częściej stosowanie szczepionek przeciwko HPV. Szczepienie jest zalecane zwłaszcza dziewczynkom w wieku 11-12 lat ale mogą na nią szczepić się także kobiety starsze. Uważa się, że szczepienie ochronne w tym zakresie, mogą nawet w 70 % zredukować umieralność kobiet w Polsce.
Jak najszybciej rozpoznawany jest rak szyjki macicy?
Szybka diagnostyka w tym zakresie jest bardzo ważnym elementem, bowiem inwazyjnego raka szyjki macicy poprzedza stan zwany dysplazją szyjki macicy. Progresywność tego raka może ulegać zmianie i jest dla kobiety często niezauważalna, a na pewno nie stanowi zagrożenia. Stąd tak ważne jest regularne badanie oraz wykonywana raz na rok cytologia (wymaz z szyjki macicy). W przypadku podejrzenia nowotworu szyjki macicy, poza badaniem ginekologicznym, pobraniem cytologii, jest wykonywana także kolposkopia oraz wycinek do badania histopatologicznego.