Skóra sucha czy odwodniona? Jakich składników warto szukać w kosmetykach?

Często mylimy skórę suchą z odwodnioną, a wbrew pozorom są to dwa różne stany, mimo, że objawiają się bardzo podobnie. Co odróżnia suchość skóry od jej odwodnienia? Jakie składniki pomogą nam w złagodzeniu bądź zniwelowaniu problemów skóry tego typu?

 

Skóra sucha

 

Skóra sucha lub bardzo sucha charakteryzuje się zmniejszonym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Lipidy w skórze odpowiadają nie tylko za ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi, ale także za utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia i ograniczenie parowania wody przez naskórek (tzw. przeznaskórkowa utrata wody, czyli TEWL – transepidermal water loss). Zmniejszone wytwarzanie łoju przez skórę jest częstą przyczyną uczucia ściągnięcia skóry, szorstkości, wzmożonego jej złuszczania, może nawet wystąpić świąd i uczucie pieczenia. Gdy warstwa lipidowa skóry jest zaburzona dochodzi także do odwodnienia skóry. Na suchej skórze zdecydowanie szybciej pojawiają się zmarszczki, cera jest mało elastyczna, można zauważyć, że nie błyszczy (jest całkowicie matowa, nie ma zdrowego, delikatnego poblasku, które zapewnia sebum).

Sucha skóra występuje często u dzieci, a także u osób starszych.

Skóra odwodniona

Skóra odwodniona oznacza niedobór wody – dochodzi do zwiększonej jej utraty w wyniku parowania. Zazwyczaj dochodzi do odwodnienia w wyniku nieprawidłowości w warstwie lipidowej skóry (brak ochrony przed wyparowywaniem wody z naskórka), ale także w wyniku przebytych chorób, stosowania leków czy po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych. Odwodnienie skóry może być też spowodowane z przebywaniem w suchych, zamkniętych czy klimatyzowanych pomieszczeniach. Także niewłaściwa dieta (niskie spożycie wody) oraz nieprawidłowa pielęgnacja może skutkować odwodnieniem.

Skóra odwodniona wygląda bardzo podobnie do skóry suchej – cera wydaje się być napięta, podrażniona, widoczne są suche skórki. Może być także zaczerwieniona.

Skóra sucha i skóra odwodniona – różnice

Załącznik:
pexels-alesia-kozik-7796170.jpg

Podstawową różnicą między skórą suchą a odwodnioną jest to, że w w przypadku skóry suchej brakuje jej tłuszczów, a w przypadku odwodnionej – wody. Skóra sucha jest zazwyczaj także odwodniona, ale cera odwodniona nie zawsze musi być sucha. Odwodnienie skóry może występować także w przypadku cer tłustych lub mieszanych (wystepuje uczucie ściagnięcia skóry, lecz jednocześnie błyszczy się od nagromadzonego łoju). Różnicą jest także długość występowania – skóra sucha zazwyczaj jest stanem, który występuje od urodzenia, natomiast odwodnienie jest okresem przejściowym, który występuje często w wyniku nieprawidłowego obchodzenia się ze skórą czy regularnej ekspozycji na niekorzystne warunki zewnętrzne (wysoka lub niska temperatura, promieniowanie UV, wiatr, klimatyzacja).

Skóra sucha i odwodniona – składniki aktywne

Stosowanie nawilżających i bogatych w konsystencji kosmetyków to klucz do utrzymania cery w równowadze, gdyż picie odpowiedniej ilości wody może nie wystarczyć do prawidłowego nawilżenia naskórka (ostatni organ, do którego dociera woda, którą wypijamy, to skóra). Oczywiście nawadnianie od wewnątrz jest jednym z podstawowych czynników utrzymujących skórę w optymalnym poziomie nawilżenia. Jednak warto zwrócić uwagę na produkty, które nakładamy na cerę.

W przypadku skóry suchej, której brakuje lipidów, kluczową rolę odgrywają kremy o cięższej, otulającej i konsystencji. Jakich składników szukać kosmetykach, które sprawdzą się do natłuszczania cery?

  • ceramidy – które są składnikiem naturalnych lipidów skóry, nazywane są też cementem międzykomórkowym. Stanowią barierę ochronną przed parowaniem wody z naskórka.
  • oleje i masła roślinne – bogate w witaminy oraz NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe), niektóre z nich doskonale nadają się do uzupełniania lipidów, np. olej jojoba, olej konopny, z kiełków pszenicy, z wiesiołka – są one biozgodne ze skórą. Do skóry suchej świetnie sprawdzą się także masło shea, olej z róży damasceńskiej czy olej arganowy
  • skwalan – wchodzi w skład naturalnej bariery hydrolipidowej skóry, jego niedobór skutkuje przesuszeniem i podrażnieniem
  • cholesterol – doskonale zapobiega przesuszeniu skóry, uzupełnia ubytki w warstwie hydrolipidowej, ochraniając cerę przed działaniem czynników zewnętrznych

 

Skóra sucha, łuszcząca się, a nawet pękająca bardzo dobrze zareaguje na Krem Ratunkowy SOS od firmy Resibo – zawiera w składzie kompleks emolientów (olejów/maseł), które wzmocnią jej barierę lipidową, a także humektanty w postaci kwasu hialuronowego, pantenolu oraz beta glukanu z owsa. Innym, skutecznie nawilżającym kremem o bogatszej konsystencji jest Krem Regenerująco-Nawilżający Aksamitna Róża od Iossi – jest to krem na bazie wody różanej z dodatkiem oleju jojoba, masła shea i skwalanu – takie składy zapewniają cerze optymalne nawilżenie oraz natłuszczenie.

 

Cera odwodniona potrzebuje w pierwszej kolejności uzupełnienia ubytków w NMF, czy naturalnym czynniku nawilżającym skóry. Jest to składnik występujący w skórze naturalnie, a w jego skład wchodzą m.in. aminokwasy, mleczan sodu czy humektanty, które mają zdolność do wiązania wody w naskórku. Wymienione poniżej składniki są niezbędne także w pielęgnacji skóry suchej.

  • mocznik – naturalnie występujący w naskórku humektant, w stężeniu do 10% doskonale nawilża
  • kwas hialuronowy – także występuje w skórze (jako hialuronian sodu), silny humektant – jest w stanie związać 1000 razy więcej cząsteczek wody niż sam waży; ma także właściwości łagodzące, z punktu widzenia chemicznego nie jest on kwasem
  • gliceryna – bardzo znany i skutecznie nawilżający składnik, chętnie wykorzystywany w kosmetykach, zmiękcza naskórek
  • mleczan sodu – nawilża jeszcze silniej niż kwas hialuronowy czy gliceryna, zwiększa poziom ceramidów
  • beta-glukan – zatrzymuje nawilżenie w skórze, poprawia jej jędrność

 

Świetnym rozwiązaniem dla cery odwodnionej będzie regularne stosowanie Lekkiej Emulsji Nawilżająco-Łagodzącej PEACE MAKER od Resibo – skład tego produktu został wręcz stworzony dla cery odwodnionej, nadaje się także dla cer podrażnionych i wrażliwych.

 

Bardzo ważną kwestią w przypadku skór suchych i odwodnionych jest także oczyszczanie skóry. Warto unikać silnych detergentów typu SLS/SLES, które regularnie używane mogą doprowadzić do przesuszenia i odwodnienia cery. Aby do tego nie doprowadzić, należy wybierać żele myjące lub pianki z łagodnymi detergentami. Delikatnym produktem myjącym, który rewelacyjnie sprawdza się do pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej, jest Nawilżająca Emulsja Myjąca do Twarzy Vianek – dzięki niemu możliwe jest łagodne, ale jednocześnie skuteczne oczyszczanie.

Naturalne i bezpieczne produkty do pielęgnacji cery suchej i odwodnionej (i nie tylko) znaleźć można w sklepie z naturalnymi kosmetykami Planteco.