USG prostaty Warszawa.

USG prostaty Warszawa.

Problemy z prostatą dokuczają coraz młodszym mężczyznom. Aby im zapobiec, wystarczy systematycznie kontrolować się urologicznie. Badania profilaktyczne należy rozpocząć już po czterdziestce. Prostata (gruczoł krokowy) jest wielkości orzecha włoskiego, ulokowana jest u mężczyzny pod pęcherzem moczowym, obejmując cewkę moczową. Przylega bezpośrednio do odbytnicy. Dlatego też podstawowym badaniem prostaty jest metoda per rectum (łac. przez odbyt). Zaburzenia w jej funkcji związane są z objawami od strony pęcherza moczowego m.in. problemy z oddawaniem moczu i wzmożonym parciem na mocz. Schorzenia prostaty to również problemy z aktywnością seksualną, ponieważ w gruczole krokowym wytwarzany jest płyn nasienny, który umożliwia właściwe nawilżenie, ułatwiające współżycie. Łagodny przerost prostaty, tzw. gruczolak stercza stanowi u mężczyzn jeden z objawów starzenia się – występuje u 60% mężczyzn po 60 r. ż. i doskwiera 80% po 80., ale może to być skutek namnażania się komórek nowotworowych. Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn (15% zachorowań), jest drugim po nowotworze płuc. Niestety chorują na niego coraz młodsi mężczyźni. Warto więc wykonywa

badania profilaktyczne, głównie USG prostaty.

USG prostaty Warszawa. Jak wygląda USG?

Zmierzenie stercza możliwe jest poprzez wykonanie badania ultrasonograficznego: przez brzusznie (TAUS) lub dokładniej przezodbytniczo (TRUS). USG transrektalne TRUS jest ultrasonograficzną metodą obrazowania, wykorzystującą ultradźwięki, wnikające w głąb tkanek, odbijają się od nich na różny sposób, zależnie od budowy konkretnej struktury. Odbite ultradźwięki, powracając do urządzenia są przetwarzane. Ich emisja możliwa jest dzięki odpowiedniej głowicy (sondy) i odbiornika fal. Utworzony obraz zostaje wyświetlony na monitorze. W metodzie ultrasonografii transrektalnej, sonda ma wielkość palca i jest wprowadzana przez odbyt do odbytnicy. Przesuwanie głowicy po ścianach odbytnicy precyzyjnie obrazuje gruczoł krokowy, uwidoczniając jego wielkości i struktury wewnętrzne. Analiza objętości narządu pomocna jest w diagnozie zmian patologicznych, zapalnych i nowotworowych. W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych wykonuje się biopsje prostaty pod kontrolą USG.

USG prostaty Warszawa. Gdzie szukać pomocy?

Diagnostykę chorób prostaty warto prowadzić w Centrum Medycznym Alfa-Lek w samym środku Warszawy, gdzie pracuje 180 lekarzy w tym 28 profesorów. Oprócz specjalistów ośrodek dysponuje sprzętem diagnostycznym najwyższej klasy.