Usuwanie odcisków Warszawa

Usuwanie odcisków. Każda zmiana pojawiająca się na stopie nie tylko ją szpeci,

ale również przynosi ból i dyskomfort. Często się słyszy, że odcisk to inaczej nagniotek, nie do końca to prawda, gdyż odciski, oprócz tego, że szpecą nogę, mogą być także bardzo bolesne, a nawet wywołać stan zapalny. Nagniotek zaś przypomina zwykle o zmianie niewygodnego obuwia. Odcisk jest bardziej zaawansowaną zmianą skórną. Jest zgrubieniem naskórka powstałym w wyniku długotrwałego podrażnienia lub nacisku. Odcisk to stwardniałe miejsce o kolorze żółtawym odgraniczone od reszty skóry powodujące utrudnienia w trakcie chodzenia. Powstaje poprzez ucisk kości na tkankę, np. poprzez źle dobrane obuwie. Długotrwałe tarcie lub ucisk prowadzi do powstania w tym miejscu zrogowacenia, z czasem przechodzącego w twardy odcisk. Towarzyszy temu ból.

Usuwanie odcisków. Wyróżniamy wiele rodzajów odcisków.

Najbardziej widocznym jest podział na: odciski twarde (o kształcie okrągłym, klinowatym lub owalnym z widoczną twardą masą, składającą się z kilkuset warstw naskórka, zawierają rdzeń usytuowany głęboko w skórze najczęściej na opuszkach palców lub halluksach), odciski włośniczkowe (posiadające w swym rdzeniu kapilary, tj. małe ciemne punkciki, charakteryzujące się ogromną bolesnością, najczęściej powstają poprzez długie ocieranie się skóry np. o obuwie i w wyniku przegrzania stopy, ulokowane są najczęściej pod paznokciami), odciski nerwowo – naczyniowe (występują na podeszwie stopy i opuszkach palców, są przerośnięte, zrogowaciałe, w okolicy, których pojawia się brodawka wirusowa, bolą i często powracają mimo precyzyjnego wyleczenia) oraz odciski nerwowo – włókniste (bardzo bolące, gdy się ich uciska, pojawiają się w miejscach narażonych na przeciążenie).

W zabiegu usunięcia odcisku najważniejsze jest zdiagnozowanie czy to faktycznie jest odcisk, czy np. brodawka wirusowa (kurzajka) czy to modzel, by zastosować trafną kurację. Prawidłowym rozpoznaniem schorzeń tego typu zajmuje się podolog, który aplikuje właściwy środek złuszczający, miejscowo na naskórek, po czym dokonuje zabiegu. Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalistycznych, zawsze sterylnych narzędzi, m.in.: dłutka, skalpela, frezarki czy specjalistycznych frezów próżniowych. Po wycięciu odcisku podolog zakłada na to miejsce opatrunek. Następnie zaleca kontrolę w wyznaczonym terminie oraz przestrzeganie dalszej prawidłowej pielęgnacji stóp.

Usuwanie odcisków. Co po zabiegu?

Specjalista po dokonanym zabiegu usunięcia odcisku dobiera odpowiednie wkładki do butów, ortezy, obciążenia minimalizujące. By zapobiec powstania powtórnego odcisku, podolog tłumaczy, jak dobrać odpowiednio wygodne obuwie, jak prawidłowo pielęgnować stopy, tj. dokładnie osuszać je i przestrzenie międzypalcowe po kąpieli, zachować dużą ostrożność podczas wykonywanie domowego pedicure, nie dopuszczać do skaleczeń, zakażeń czy nadmiernego rozmiękczenia naskórka. Należy naszym stopom dać odpocząć, unikać ogromnych ciężarów, niewygodnych butów – szpilki zamienić na krótszy „klocek”, nie narażać na odmrożenie, przepocenie, wysuszenie czy podrażnienie ich skóry.