Utrzymywanie równowagi i zapobieganie upadkom u osób starszych

Utrzymywanie równowagi i zapobieganie upadkom u osób starszych

Niestety, 1 na 3 dojrzałych dorosłych, powyżej 65 roku życia, doznaje obrażeń związanych z upadkiem każdego roku. Urazy spowodowane upadkiem mogą powodować skręcenia, odkształcenia, złamania, rany szarpane, a nawet śmierć. Osoby, które w pełni odzyskują sprawność fizyczną po upadku, myślą o ponownym urazie, co ogranicza znacznie ich jakość życia.

Równowaga

Współcześnie seniorzy żyją dłużej, stają się silniejsi i bardziej skupiają na ćwiczeniach niż kiedykolwiek wcześniej. Dlaczego wciąż zdarzają się upadki?

Równie ważne, jak trening siłowy jest równowaga. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że równowaga składa się z 3 systemów, w tym wizualnych, przedsionkowych i sensorycznych. W miarę starzenia się aktywność tych systemów spada. Spadek ten może zwiększyć ryzyko upadku. Problemy z oczami takie jak zaćma, jaskra lub zwyrodnienie plamki upośledzają układ wzrokowy. Problemy z uchem wewnętrznym, zmniejszona ruchliwość szyi z powodu zwężenia lub choroby zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego wpływają na ruchliwość głowy i układ przedsionkowy. System sensoryczny słabnie z wiekiem, a wiele osób ma osteoporozę, przewlekły ból lub neuropatię. Nie wspominając już o różnorodności leków, które przyjmują seniorzy. To wszystko stawia automatycznie osoby starsze w kategorii ryzyka upadku. Czynniki zewnętrzne, takie jak słabe oświetlenie w całym domu, źle rozmieszczone elementy i zwierzęta domowe również odgrywają rolę w powodowaniu upadków.

Poprawa równowagi

Aby poprawić równowagę, konieczne jest rzucenie sobie wyzwania i stymulacja trzech systemów, które pozwalają ją zachować. Musimy sprawić, by seniorzy włączali do swojej codzienności ćwiczenia równowagi. Proste, małe praktyki, jak stanie na obu nogach lub jednej nodze, mogą poprawić równowagę. Ważne jest, aby zawsze skonsultować się z ortopedą przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu. Co więcej, warto skontaktować się z Michałem Szyszka, ortopedą z Warszawy i pozwolić sobie pomóc, otrzymując program leczenia dostosowany do konkretnych potrzeb.

Wraz z pracą nad równowagą musimy edukować naszych seniorów o świadomości postawy i dobrej mechanice ciała. Wiele osób często garbi się lub siedzi z kiepską postawą, ponieważ tak czują się lepiej. Często osoby starsze nie mogą usiąść prosto, ponieważ twierdzą, że to boli. Oczywiście, że boli, gdy ciało jest przyzwyczajone do zaokrąglonych ramion, a następnie próbuje usiąść w pełni wyprostowane.

Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. Z nimi nie trzeba długo czekać na poprawę. Badania pokazują, że wdrożenie programu równowagi wraz z dobrze opracowanym programem ćwiczeń może zmniejszyć ryzyko upadków.

Ortopedzi mają wiedzę, aby kształcić i pomagać tym, którzy są zagrożeni. Strach przed upadkiem może być paraliżujący. Można jednak z nim walczyć. Porozmawiaj z Michałem Szyszka, ortopedą warszawskim podczas następnego badania i sprawdź, czy możesz skorzystać z fizjoterapii w celu zrównoważenia i zapobiegania upadkom.