oxandrolon -jak działa i do czego się go stosuje

Wiele osób, które podejmują decyzję o zmianie swojej sylwetki, i chcących jednocześnie poprawić swój stan zdrowia oraz masę mięśniową decyduje się na zmianę diety i intensywne ćwiczenia, które wspierają odpowiednią budowę ciała. Często jednak zdarza się, iż sama dieta oraz uprawiany sport nie są wystarczające, przez co warto jest sięgnąć po dodatkowe produkty i suplementy diety, które przyspieszą proces wzrostu masy mięśniowej i poprawią ogólny wygląd ciała. Jednym z takich produktów jest oxandrolon, który może okazać się niezastąpionym produktem przy zwiększeniu masy mięśniowej. 

Czym jest oxandrolon?

Oxandrolone stanowi steryd anaboliczno-androgenny, który jest bardzo dobrze rozpowszechnionym i znanym produktem pośród osób chcących szybko i efektywnie zbudować masę mięśniową. Głównym celem wynalezienia tej substancji była chęć uzyskania bardzo łagodnego sterydu anabolicznego, który byłby wykorzystywany zarówno przez dorosłych jak i przez dzieci w celu zbudowania masy mięśniowej i zwiększenia siły. Ze względu na swoje działanie preparat ten jest również stosowany w medycynie oraz w chirurgii, lekarze często stosują go jako środek stosowany przy chemioterapii, która dotyczy leczenia nowotworów nawet w zaawansowanym stadium rozwoju. 

Dodatkowo oxandrolon nie jest toksyczny, dlatego też mogą go zażywać pacjenci zmagający się z uszkodzeniami wątroby. Można go również stosować z innymi sterydami w celu zwiększenia siły oraz masy mięśniowej w zależności od tego jak szybko i jak bardzo widoczne efekty chcemy uzyskać. Produkt sam w sobie nie tyle zwiększa samą masę mięśniową co siłę – przy jego stosowaniu najbardziej kładzie się nacisk na zwiększenie siły np. przez kulturystów, którzy mogą podnosić coraz większe ciężary. 

Dla kogo przeznaczony jest oxandrolon?

Produkt sam w sobie przeznaczony jest praktycznie dla każdego kto poważnie myśli o zwiększeniu swojej tężyzny fizycznej oraz zbudowaniu odpowiedniej dla siebie masy mięśniowej. Z racji tego, iż nie jest on toksyczny dla organizmu mogą go przyjmować osoby w każdym wieku niezależnie od płci. Do wyjątków można zaliczyć jedynie:

 • Kobiety w ciąży;

 • Dzieci poniżej 10-ego roku życia;

 • Osoby po ciężkich chorobach np. nowotworowych.

Wówczas należy skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań będzie mógł stwierdzić czy środek ten jest bezpieczny dla zdrowia i nie powoduje nadmiernych uszkodzeń w organizmie. Dla pozostałych osób produkt jest całkowicie bezpieczny i można go stosować również z innymi sterydami. Zalecany jest on dla osób, które chcą przede wszystkim zwiększyć swoją masę mięśniową – efekty nie będą szybko widoczne i nie będą ogromne, za to będą bardzo trwałe, a co najważniejsze osoba zażywają preparat będzie miała więcej siły do uprawiania różnych dyscyplin sportowych.

Jakie są potencjalne efekty działania oxandrolon?

Samo działanie preparatu jest przede wszystkim bardzo łagodne i praktycznie nieszkodliwe oraz niemające wpływu na zdrowie i funkcjonowanie organizmu człowieka. Sam produkt nie zatrzymuje wody w organizmie ani nie uszkadza wątroby, a przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej, a także pozytywnie wpływa na przyrost siły. Ma on również szerokie zastosowanie w medycynie, gdyż stosuje się go w leczeniu m.in:

 • objawów zespołu Turnera – zaliczają się do nich niski wzrost, rozrośnięta klatka piersiowa, krótka szyja czy też obrzęki limfatyczne;

 • zaburzeń wzrostu – stosowany głównie w celu przyspieszenia wydzielania hormonów wpływających na rozrastanie się i gęstość kości;

 • objawów pourazowych – głównie objawów dotyczących urazów głowy, szyi oraz kręgosłupa;

 • w celu wzmocnienia kości.

Pomimo tego, iż produkt ten ma działanie anaboliczno-androgenne, to jego działanie anaboliczne jest znacznie silniejsze i ma znacznie większy wpływ na organizm niż działanie androgenne. Polega ono na tym, iż preparat posiada zdolność do syntezowania fosfokeratyny w komórkach mięśniowych przez co organizm jest w stanie wytwarzać więcej hormonu ATP, który odpowiada za wzrost masy mięśniowej i zwiększenie siły. Co więcej regeneracja mięśni odbywa się znacznie szybciej przy stosowaniu tego preparatu, przez co nie potrzeba aż tyle czasu do regeneracji pomiędzy treningami w poszczególnej dyscyplinie sportowej. Należy jednak nadmienić, iż osobom, którym zależy na szybkim przyroście masy mięśniowej zaleca się przyjmowanie dodatkowego suplementu diety bądź innego preparatu.

Ważnym czynnikiem wpływającym na pozytywną ocenę tego produktu jest fakt, iż jest on praktycznie całkowicie nieszkodliwy dla organizmu, nie jest to substancja uzależniająca i nie zaburza pracy układu nerwowego, zwłaszcza połączenia narządów podwzgórze – przysadka -jądra. Dzięki temu nie zaburza on gospodarki hormonalnej w organizmie, i nawet dłuższe jego przyjmowanie nie wywołuje negatywnych zmian w organizmie człowieka. Dodatkowo jego stosowanie podczas diety przyczynia się do przyspieszenia procesu metabolizmu, a w konsekwencji do przyspieszenia procesu spalania tkanki tłuszczowej. Efekty stosowania tego preparatu widoczne są już po około miesiącu od rozpoczęcia procesu zażywania i są widoczne przez bardzo długi czas nawet po odstawieniu zażywania samego suplementu diety.

Co ciekawe, sam suplement jest bezpieczny i przeznaczony również dla kobiet (jako jeden z niewielu produktów tego typu) – dzięki swojemu działaniu nie powoduje on nadmiernego rozrostu mięśni, ani nie wpływa na zaburzenie gospodarki hormonalnej u kobiet. 

W jaki sposób należy dawkować oxandrolon?

Sam suplement diety dostępny jest na polskim rynku w postaci tabletek, które zawierają 2,5 mg, 5mg, bądź 10 mg substancji czynnej. Optymalne dawkowanie dla osób dorosłych określone jest przeważnie na poziomie 2,5-20 mg na dobę. Należy przy tym zauważyć, że stężenie oraz ilość przyjmowanych dziennie tabletek powinna być konsultowana z lekarzem (najlepiej dietetykiem), oraz dopasowana w zależności od płci, wieku oraz efektów jakie dana osoba chce osiągnąć. W przypadku młodzieży dawki te zazwyczaj powinny być niższe i dostosowane do aktualnej sytuacji zdrowotnej młodej osoby. 

Dawki powinny być dopasowane indywidualnie do potrzeb danej osoby. Zaleca się rozpoczęcie przyjmowania od zmniejszonej dawki (ok. 40-100 mg na tydzień dla mężczyzn oraz 30-50 mg na tydzień dla kobiet). Z czasem, gdy organizm będzie coraz silniejszy a masa mięśniowa będzie coraz bardziej widoczna zalecane jest stopniowe oraz konsekwentne zwiększanie dawki, dzięki której w równym tempie będzie obserwowany przyrost masy mięśniowej oraz wzrost siły.

W celu uzyskania jak najlepszego efektu suplement ten należy przyjmować przeważnie w godzinach porannych, gdyż dzięki temu poziom androgenów będzie utrzymywać się na optymalnym poziomie w organizmie przez cały dzień a dodatkowo nie będą odczuwalne nagłe przypływy siły oraz późniejsze uczucie wyczerpania. 

Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania oxandrolon?

Wbrew różnym opiniom skutki uboczne stosowania tego suplementu diety są niewielkie i praktycznie nieodczuwalne dla organizmu – liczne badania przeprowadzone przez niezależne instytucje wykazały, iż środek jest całkowicie bezpieczny i nie powoduje negatywnych skutków ubocznych jakie mogłyby wpływać na normalne funkcjonowanie organizmu. Niemniej jednak warto pamiętać, iż każdy organizm jest inny, a co za tym idzie reaguje w różny sposób na przyjmowane środki. Wobec tego należy zachować ostrożność, a w przypadku gorszego samopoczucia czy pojawienia się niepokojących objawów koniecznie zgłosić się do lekarza.

W przypadku stosowania jedynie sporych dawek produktu przez długi okres czasu – minimum 3 miesiące może pojawić się podwyższenie wskaźników ALAT/ASPAT, pomimo, iż środek ten nie jest silnie toksyczny dla wątroby. Stosując go należy również uważać i wystrzegać się kontuzji stawów, gdyż często zażywanie tego produktu może przyczynić się do niewielkiego osłabienia pracy stawów. Dodatkowym czynnikiem osłabiającym działanie stawów przy stosowaniu tego produktu jest również zwiększenie siły mięśni, przez co stawy mogą szybciej się ścierać i dłużej zajmuje ich regeneracja. Warto również dodać, iż u niektórych kobiet stosujących ten preparat zaobserwowano obniżenie się głosu, jednak jest to zjawisko dosyć rzadkie. 

Z jakimi produktami można łączyć oxandrolon?

Oxandrolon jest świetnym produktem, który przede wszystkim wspomaga zwiększenie siły oraz tężyzny fizycznej osoby go zażywającej. Pomimo tego, oraz pomimo faktu, iż nie ma on praktycznie żadnego negatywnego wpływu na poprawne działanie organizmu człowieka, nie ma on aż tak znaczącego wpływu na przyspieszenie budowy mięśni a tym samym zwiększenie masy mięśniowej. Wobec tego warto zastanowić się nad dodaniem innego suplementu, który będzie wspomagał jedynie budowę masy mięśniowej jednocześnie nie zakłócając działania preparatu oxandrolon.

Oxandrolon w postaci tabletek uznawany jest przez wiele osób za najłagodniejszy steryd. Toteż w celu uzyskania kompletnych i szybkich rezultatów warto sięgnąć po preparat przyspieszający budowę mięśni – najlepszym rozwiązaniem może okazać się Titanodrol. Będzie on stanowił połączenie z opisywanym suplementem ze względu na to, iż:

 • przyspiesza i zwiększa jedynie masę mięśniową;

 • zawiera więcej testosteronu – męskiego hormonu, który pobudza mięśnie do pracy;

 • powoduje, iż mięśnie szybciej się regenerują – dzięki temu można częściej wykonywać ćwiczenia w swojej dyscyplinie sportowej;

 • powoduje zwiększenie libido – u mężczyzn zauważono, iż po zastosowaniu połączenia obu produktów znacząco wzrastało libido.

Co jednak najbardziej istotne, działanie produktu Titanodrol nie niwelowało działania opisywanego suplementu diety, ani nie łączyło się z nim  w organizmie. Tym samym, oba produkty pozostawały nieszkodliwe dla działania organizmu, oraz nie powodowały trwałych uszczerbków na zdrowiu. 

Gdzie można kupić oxandrolon?

Z racji tego, iż jest to produkt stanowiący suplement diety, można go dostać zarówno w aptece jak i w sklepach stacjonarnych (oraz w Internecie) zajmujących się sprzedażą produktów przyspieszających budowę masy mięśniowej. Należy jednak zauważyć, że dosyć często oferty w Internecie mogą zawierać  produkt o tej samej nazwie, jednak znacznie gorszej jakości, dzięki czemu nie mamy pewności, iż produkt jest całkowicie nieszkodliwy dla naszego zdrowia. Warto przy tym być ostrożnym, i kupować produkt ze sprawdzonego źródła. Najlepszy jednak rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza dietetyka, który pomoże stwierdzić, czy lek jest odpowiedni dla naszego zdrowia, i który zaleci nam optymalną dawkę dzienną jaką należy przyjąć. 

Podsumowując oxandrolon jako suplement diety jest preparatem wartym rozważenia, jeśli na poważnie myślimy o redukcji tkanki tłuszczowej, oraz zwiększeniu siły przy jednoczesnym niewielkim zwiększeniu masy mięśniowej. Jest on praktycznie całkowicie nieszkodliwy dla organizmu człowieka, a w połączeniu z innym preparatem przeznaczonym wyłącznie na zwiększenie masy mięśniowej może dać widoczne efekty już po niedługim czasie od rozpoczęcia zażywania. Co więcej, może on być przyjmowany przez wszystkie osoby (z kilkoma wyjątkami jak np. kobiety w ciąży lub małe dzieci), co jedynie podkreśla jego uniwersalny charakter.