Czy logopeda potrzebuje swojej strony internetowej?

Logopeda wykonuje zawód z pogranicza kilku dyscyplin: pedagogiki, medycyny i psychologii. Zajmuje się badaniami i analizą stanu rozwoju aparatu mowy oraz realizuje terapię zaburzeń komunikacji. W trakcie terapii pomaga zidentyfikować i usunąć bariery stojące na przeszkodzie sprawnej komunikacji językowej, które nieleczone mogłyby zaburzać rozwój intelektualny, emocjonalny oraz społeczny dziecka.

Kiedy logopeda jest niezbędny?

Rozwój aparatu mowy u dziecka przebiega bardzo różnie. Niedoświadczeni rodzice bardzo często kolejne etapy uczenia się mowy mylą z wadami i odwrotnie, nie są w stanie zidentyfikować wady, traktując ją jako stan przejściowy. Jeżeli dziecko ma wyraźne kłopoty z komunikacją i rodzice zaczynają się już niepokoić, nie warto czekać aż wyrośnie ono z wady wymowy, lepiej skorzystać przynajmniej z konsultacji logopedy. Wskazania do wizyty u logopedy powstają zawsze wtedy, gdy:

  • u dziecka następują niepokojące zmiany anatomiczne w obszarze aparatu artykulacyjnego: nieprawidłowa budowa języka, krótkie wędzidełko, wada zgryzu, kłopoty ze słuchem
  • rodzice zauważają, że rozwój psychomotoryczny i emocjonalny dziecka toczy się w dużo wolniejszym tempie niż u rówieśników
  • wymowa dziecka nie odpowiada kryteriom rozwoju mowy właściwemu danemu wiekowi

Czy logopeda potrzebuje swojej strony internetowej?

Aby zapisać się do logopedy w ramach NFZ rodzice muszą otrzymać skierowanie od pediatry, lekarza rodzinnego lub laryngologa. Z takim skierowaniem zaczynają poszukiwanie dobrego logopedy. Często korzystają z porady lekarza prowadzącego, ale zdarza się, że dziecko potrzebuje intensywnej pracy i częstszych spotkań niż oferuje to NFZ. Nie zawsze też współpraca pomiędzy logopedą, rodzicami a dzieckiem jest wzorcowa. Strona internetowa logopedy, bogata w informacje, historię działalności i opinie pacjentów daje obraz dokonań i przykuwa uwagę pacjentów. Dobrze pozycjonowana będzie miała szczególne znaczenie dla logopedy prowadzącego własną działalność gospodarczą. Wykorzystując stronę pacjenci mogą umawiać się na spotkanie co dodatkowo odciąża personel, a nawet umożliwia rezygnację z pomocy. Trudno jest dzisiaj wyobrazić sobie jakąkolwiek działalność bez posiadania strony internetowej, gdy większość młodych rodziców zaczyna każde poszukiwania od internetu.