Czym jest bulimia i jak się ją leczy?
Jak zapewne wiemy, niektórzy z nas cierpią na różnego rodzaju choroby i schorzenia – jedne z nich są bardziej poważne, a inne mniej. Jedno jest pewne – żadnej z chorób nie można lekceważyć i zawsze należy próbować ją leczyć. Bulimia nie należy może do najbardziej popularnych chorób. W przypadku, gdy chcemy przeczytać na ten temat więcej, najlepiej jest odwiedzić strony, które prowadzą specjaliści: https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/bulimia/. Zaczerpniemy tam wiedzy na najwyższym poziomie, a co za tym idzie znajdziemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Warto wiedzieć o tym, że bulimia to w rzeczywistości drugie najczęstsze zaburzenie związane z odżywianiem się, zaraz po anoreksji.
Bulimia – objawy
Na samym początku może powiedzmy sobie o tym jakie są jej objawy, co znacznie ułatwi diagnostykę bez pomocy lekarza. Przede wszystkim jest to spożywanie jedzenia bez poczucia kontroli – pojawia się spożywanie dużej ilości jedzenia w stosunkowo krótkim czasie. Warto wiedzieć, że często towarzyszy temu uczucie wstydu. Jednak takie osoby znajdują rozwiązanie takiego problemu i jedzą po prostu w nocnych porach, gdy nikt tego nie widzi. Często osoby cierpiące na bulimię zwracają bardzo dużą uwagę na swój wygląd zewnętrzny oraz wagę. Dodatkowo wiele osób przy tej chorobie wywołuje wymioty czy stosuje środki przeczyszczające, aby za wszelką cenę uniknąć tycia. Oczywiście nie jest to zdrowe dla organizmu.
Bulimia – leczenie
Zatem jak leczyć bulimię? Głównym sposobem leczenia bulimii jest psychoterapia, a więc regularne wizyty u psychoterapeuty lub psychologa. Dodatkowo często stosowane są różnego rodzaju leki, które mają na celu ograniczyć apetyt czy wszelkiego rodzaju zachowania przeczyszczające. Ponadto w niektórych przypadkach wykorzystuje się również leki antydepresyjne i antylękowe. Życie z taką chorobą jak bulimia na pewno nie jest łatwe. W rzeczywistości chora osoba nie jest w stanie w pełni zapanować na swoimi nawykami żywieniowymi.