Czym jest choroba Hashimoto?
Obecnie na całym świecie jest bardzo wiele chorób. To na co kto jest chory w wielu przypadkach zależy od uwarunkowań genetycznych, a także odporności danego organizmu. Wiadomo, że jedne choroby są bardziej groźne, a inne mniej. Czasami bywa również tak, że jedna choroba jest w stanie spowodować drugą. Jeśli chodzi o choroby, które w społeczeństwie występują stosunkowo rzadko to bez wątpienia jedną z nich jest choroba Hashimoto https://futuramedica.pl/ – według statystyk występuje u zaledwie 2% populacji na całym świecie. Warto wiedzieć o tym, że czasami zdarza się tak, iż przebiega ona bardzo łagodnie, a nawet bezobjawowo. Nie ma jednak na to reguły i w rzeczywistości u każdego wygląda to inaczej.
Choroba, która może powodować niedoczynność tarczycy
Trzeba być świadomym tego, że wspomniana choroba to jedna z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy, dlatego tym bardziej warto jest zająć się jej leczeniem, a co najważniejsze wczesnym wykryciem. Tylko wtedy będziemy w stanie zapobiec dalszym konsekwencjom. Przez niedoczynność tarczycy wiele funkcji w naszym organizmie jest spowolnionych przez co oczywiście nie funkcjonuje on prawidłowo. Tarczyca wytwarza wtedy zbyt mało hormonów do tego, aby nasz organizm mógł funkcjonować w prawidłowy sposób. Najbardziej na chorobę Hashimoto zawsze narażone są osoby, u których występowała ona w rodzinie oraz te, które chorują na takie schorzenia jak: cukrzycę typu 1, celiakię, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, łuszczycę, bielactwo, niedoczynność kory nadnerczy.
Dotyczy przede wszystkim dorosłych
W zdecydowanej większości przypadków diagnozowana jest u osób dorosłych pomiędzy 40, a 60 rokiem życia. Ze względu, jednak na to, że świat wraz z biegiem czasu zmienia się na gorsze ostatnimi czasy diagnozują się ją także u nastolatków z tym, że są to raczej sporadyczne przypadki. Co więcej warto dodać, że zdecydowanie częściej choroba ta występuje u kobiet niż u mężczyzn. Nie można zapomnieć po jej zdiagnozowaniu o regularnym leczeniu.