Usuwanie odcisków. Odcisk to obszar zrogowaciałego naskórka, posiadający rdzeń, wbijający się głęboko w skórę.

Usuwanie odcisków. Odcisk to obszar zrogowaciałego naskórka, posiadający rdzeń, wbijający się głęboko w skórę.

Jego powstawanie to reakcja obronna skóry. Tworzy się w wyniku miejscowego nacisku i wymaga specjalistycznego usunięcia, często powoduje ból. Do powstania odcisku przyczynia się m.in.: otyłość, używanie butów na wysokim obcasie, wąskich lub zbyt luźnych, nieprawidłowa budowa stopy (np. występowanie płaskostopia, wysokiego podbicia), niewłaściwa technika poruszania się. Tworzeniu się odciskom sprzyja słabe ukrwienie stóp, niewłaściwe funkcjonowanie gruczołów potowych, obecność blizn, brodawek na stopach, ciężka praca fizyczna i długie stanie na nogach. Najczęstszym miejscem powstawania odcisków jest śródstopie, może pojawiać się także na palcach stóp, w paliczkach, wałkach paznokciowych pod płytką paznokci.

Usuwanie odcisków. Specjalistyczna pielęgnacja stóp.

By dobrać właściwą kurację, należy dokładnie rozpoznać schorzenie, czy to odcisk, brodawka czy kurzajka? Może tego dokonać specjalista. Czym są brodawki i kurzajki? Powszechnie spotykana brodawka jest owalna, twarda o nieregularnej powierzchni o średnicy od 1 mm do 1 cm. Zwykle nie są bolesne, ale mogą zapiec lub krwawić. Pojawiają się pojedynczo, czasem tworzą grupę. Kurzajka natomiast jest małą, płaską o nierównej powierzchni naroślą na podeszwie stóp. Jest biała, często z ciemną kropką. By ich nie mieć, należy często my

dłonie, nie przesuszać skóry, nie obgryzać paznokci ani skórek, używaj czystych ręczników w publicznych miejscach takich jak np. siłownia, codziennie zmieniaj skarpetki. Pamiętaj – nie wolno drapać brodawki lub kurzajki, gdyż prowadzi to do jeszcze większej infekcji. Większość brodawek samoistnie zniknie. Usuwanie domowymi sposobami wymaga cierpliwości, może być bolesne, niestety nie niszczą wirusa ich wywołującego. Najlepiej udać się do specjalisty.

Usuwanie odcisków. Sposoby usuwania brodawek i kurzajek to: kwas salicylowy -zmieniający środowisko skóry, mówiąc krótko, rozpuszcza brodawki. Metoda ta jest żmudna i nie zawsze przynosi skutek. Ciekły azot – wymraża brodawki i kurzajki, jednak mogą pozostać po tym blizny. Jeśli domowa kuracja nie pomaga, należy owe zmiany usunąć chirurgiczne, wyróżniamy tutaj zabiegi: elektrochirurgię- używająca ładunki elektryczne do wypalenia brodawki, łyżeczkowanie – usuwanie zmian chorobowych za pomocą skalpela lub narzędzi podobnej do łyżeczki, chirurgię laserową przy pomocy wiązki światła lub lasera wypala się tkanki z brodawkami.

Usuwanie odcisków. Istnieje wiele gabinetów pielęgnacji stóp zajmujących się zarówno odciskami, brodawkami i kurzajkami, np. w Łodzi jest to Autoryzowany Gabinet Zdrowe Nogi na ul. Piotrowskiej 287, Gabinet Kosmetyczny Secret na ul. Narutowicza 32, w Mielcu jest to Gabinet Kosmetyczny Carmen ul. Wolności 2A, w Nowym Sączu Centrum Kosmetyki Profesjonalnej ul. Żywiecka 25, w Nowym Targu Salon Piękności Orchidea na ul. Długiej 100, Studio Urody Nefretete na ul. Królowej Jadwigi 38, w Olsztynie Instytut Zdrowia i Kosmetyki Estetycznej na ulicy Wilczyńskiego 25e ,w Opolu jest to Gabinet Kosmetyczny Nela na ulicy Niemodlińskiej 21, Salon Kosmetyczny J. Miśków na ul. Rynek 12, Zdrowe Stopy na ul. Ozimskiej 15, w Ostrowie Wielkopolskim jest to Gabinet Kosmetyczny na ul. Krzywej 3, Studio Kosmetyczne Raj ul. Pułaskiego 5, w Pile jest to Gabinet Kosmetyczny ul. 11 Listopada 15/13, Instytut Zdrowia i Urody Izu ul. Śniadeckich 3, Magik -Akademia Zdrowia i Urody ul Kilińskiego 7, w Płocku Gloria – Salon Kosmetyczny na ul. Bielskiej 4.