Kto jest narażony na ostrogę piętową
Kto jest narażony na ostrogę piętową
Urazy kończyn dolnych, to najczęstsze urazy, które przytrafić się mogą każdemu. Jak nie trudno się domyślić, jeśli ktoś nie robi zbyt dużo ekstremalnych rzeczy, to o wiele mniej groźne są mu kontuzje, czy poważne urazy. Nie zawsze tak jednak jest. Czasami nasza genetyka, bądź po prostu nasze ciało ma predyspozycje do dysfunkcji, które przynoszą ból. Ostroga piętowa jest właśnie takim schorzeniem, które przytrafić nam się może w każdym przypadku, nie potrzebny jest nam konkretny uraz, czy wypadek. Kto więc jest bardziej narażony na ostrogę piętową? Kto powinien uważać, jeśli pojawi się u niego ból pięty nie pochodzący z konkretnego powodu?
Osoby bardziej narażone na powstanie ostrogi piętowej
Ostroga piętowa powstaje wskutek przewlekłego stanu zapalnego. Przez stan zapalny zaczynają odkładać się złogi wapienne, które formują się w pewnego rodzaju narośl, wyglądem przypominającą ostrogę. Ostroga jest dość ostra i naciska na nerwy oraz ścięgna, co powodu dość mocny ból.
Złogi wapienne odkładające się przez stan zapalny dotyczyć mogą przede wszystkim osób aktywnych. Sportowcy, osoby które lubią chodzić po górach, bądź amatorzy uprawiający sport – wszyscy oni mogą mieć do czynienia z przemęczeniem stawów, oraz mięśni, które jakby nie patrzeć pracują dla nas przy każdym kroku. Dodatkowo obciążone mogą być osoby, które posiadają wrodzone zwyrodnienia – są one możliwe nie tylko genetycznie, mogą być też nabyte w wczesnych latach, nawet dziecięcych. Nie objawiają się od razu, jednak dają o sobie znać po czasie, zazwyczaj u osób w starszym wieku. Ważnym czynnikiem, który może wpływać na tworzenie się ostrogi jest płaskostopie, oraz znaczna nadwaga. Przez to, mamy o wiele większy nacisk na stopy, są one obciążone i zwyczajnie z każdym krokiem naszym ścięgnom jest ciężej.
Jak leczyć i co robić, by nie mieć problemu z ostrogą?
Leczenie ostrogi piętowej w Krakowie, czy też w innych miastach, jest bardzo skuteczne i właściwie niezbyt bolesne. Takie schorzenia leczy się u ortopedy, z kolei ortopeda w większości przypadków zaleca również wizyty u rehabilitantów, lub fizjoterapeutów. Leczenie masażem, ćwiczeniami ruchowymi, oraz zabiegami fizykoterapii są w większości przypadkach skuteczne i pozwalają na pozbycie się uporczywego bólu. Co jednak dalej? Co robić, by ostroga nie wróciła? Nie mamy pewności że dolegliwość, z którą poradziliśmy sobie raz, już nigdy do nas nie wróci. Warto więc zastanowić się nad zastosowaniem dobrej profilaktyki. Przede wszystkim, jeśli rehabilitacja dotyczy ćwiczeń ruchowych, warto je wykonywać przez cały czas, są to ćwiczenia rozciągające, więc z czasem mogą stać się po prostu przyjemnym zwyczajem. Dodatkowo świetnie sprawdza się sprzęt medyczny, taki jak stabilizatory, czy specjalne wkładki ortopedyczne. Poprawiają one postawę, stabilizują staw i sprawiają, że każdy krok będziesz stawiać o wiele pewniej. Naprawdę to dobry sposób na zapobieganie niechcianym urazom.