Zapobieganie zapaleniu ścięgna Achillesa u biegaczy

Zapobieganie zapaleniu ścięgna Achillesa u biegaczy

Kiedy matka Achillesa zanurzyła jego piętę w rzekę Styks, sprawiła, że jego ciało stało się niepokonane wszędzie, ale nie na pięcie. Utworzony został w ten sposób legendarny słaby punkt, z którym wielu biegaczy może się identyfikować. Chociaż Achilles jest największym, najsilniejszym ścięgnem w ciele, jest on często podatny na urazy, w tym na zapalenie ścięgna Achillesa. Czy wiesz jak uniknąć tego powszechnego i wyniszczającego biegaczy urazu?

Lepiej zapobiegać niż leczyć zapalenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa jest jednym z najczęstszych obrażeń podczas biegania i może stać się stanem wyniszczającym, gdy nie jest odpowiednio leczone, do tego stopnia, że nawet chodzenie może okazać się bolesne. Problem polega na tym, że wielu biegaczy nie rozumie, jak chronić swoje ścięgna. Wskazujemy trzy czynniki, które są zapobiegają problemom związany ze ścięgnem Achillesa.

Pacjenci, którzy doświadczają objawów zapalenia ścięgna Achillesa, przyznają się często do tego, że chodzą w mocno zużytych butach. Zużyty but wymusza nadmierne rozciągnięcie ścięgna podczas uderzenia pięty. Buty do biegania należy wymienić, zanim stracą zdolność do ochrony ścięgna. Bez odpowiedniego obuwia bardzo prawdopodobne jest, że ścięgno Achillesa będzie puchnąć i stawać się bolesne, aż bieganie stanie się praktycznie niemożliwe.

Pięty powinny unikać butów o wysokim profilu, czyli buta z dużą odległością pomiędzy piętą stopy a ziemią, która jest często nadmiernie amortyzowana i niestabilna, a więc zbyt rozciągająca i obciążająca ścięgno Achillesa. Buty o niskim profilu wokół pięty zapewniają dodatkowe wsparcie i amortyzację pięty.

Wielu biegaczy często skupia się na dolnych częściach nóg podczas biegu, ale nie zdają sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywa górna część ciała w równowadze i utrzymaniu dobrej formy. Większość osób z zapaleniem ścięgna Achillesa ma również tendencję do pochylania się do przodu z głową na wysokości stóp. Może to być źródłem dodatkowego obciążenia na już zaognionego Achillesa. Właściwa forma podczas bieganianobejmuje utrzymywanie podbródka schowanego i lekko pochylonego w dół, ramiona powinny być wypchnięte do tyłu, a miednica nieznacznie do przodu. Ta wyprostowana postawa zminimalizuje przyczyny, które mogą zranić ścięgno Achillesa.

Chodzenie przez kilka minut przed biegiem może pomóc odeprzeć atak na Achillesa. Proste strategie zapobiegania zapaleniu ścięgna Achillesa obejmują również częste rozciąganie wszystkich mięśni podudzia. Rozciągaj się raz, a najlepiej trzy razy dziennie przez 15-30 sekund. Innym sposobem zapobiegania urazom jest wzmocnienie mięśni łydek i ścięgna Achillesa.

Na szczęście te trzy problemy i sama szkoda mogą zostać naprawione poprzez współpracę z profesjonalistą, który specjalizuje się w leczeniu zapalenia ścięgna Achillesa u biegaczy. Powinieneś skonsultować się z profesjonalistą, gdy tylko doświadczasz jakiegokolwiek widocznego obrzęku lub bólu, który zmienia twój bieg.