Wybielanie zębów – dom czy gabinet stomatologiczny?

Zęby można wybielić zarówno w domu, jak i w gabinecie stomatologicznym. Gdzie wykonać taką procedurę? Sprawdź najważniejsze zalety i wady wybielania domowego i gabinetowego!

Wybielanie zębów – na czym polega?

Zabieg wybielania zębów jest stosowany w celu poprawy ich estetyki. Polega on na zastosowaniu preparatów o właściwościach wybielających, które powodują wybielenie zębów.

W wybielaniu zębów używane są różne metody, które różnią się pomiędzy sobą stosowanymi środkami, sposobem ich aplikacji oraz efektami, jakie można uzyskać.

Dodatkowo do wybielania zębów stosowane są także inne procedury, na przykład bardzo dobre efekty daje wykonanie higienizacji zębów, czyli ich skalingu, piaskowania, aby usunąć znajdujące się na nich osady.

Kiedy warto zdecydować się na wybielanie zębów?

Wybielanie zębów jest bardzo często prowadzonym zabiegiem w przypadku, gdy zęby nie wyglądają estetycznie – mają żółtawy kolor, widać na nich przebarwienia. W takiej sytuacji wybielanie pozwala na nadanie im atrakcyjnego wyglądu.

Obecnie wybielanie zębów to zabieg chętnie wybierany przez osoby młodsze, które dbają o swój wygląd, lecz nie ma przeciwwskazań do wykonania go w starszym wieku, aby nadać uśmiechowi atrakcyjny wygląd.

Bardzo często zabieg wybielania jest też prowadzony przed ważnymi wydarzeniami, na przykład przed ślubem.

Wybielanie zębów: domowe i gabinetowe

Procedura wybielania zębów może być wykonana zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinecie stomatologicznym. Gdzie warto ją wykonać?

Domowe wybielanie zębów

Wybielanie zębów w domu jest łatwe i wygodne, ponieważ nie wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym. Z drugiej jednak strony nie daje ono aż tak spektakularnych rezultatów jak w przypadku wybielania gabinetowego.

Do wybielania domowego najczęściej stosuje się poniższe produkty:

  • Wybielające pasty do zębów – mają w swoim składzie więcej drobinek wybielających oraz substancje o właściwościach wybielających, ale nie należy stosować ich systematycznie,
  • Paski wybielające do zębów – naklejane na zęby, nasączone substancjami wybielającymi,
  • Płyny do wybielania zębów – nakładane na zęby za pomocą pędzelka,
  • Zestawy do wybielania nakładkowego – pozwalają na wykonanie indywidualnej nakładki na zęby, którą następnie uzupełnia się płynem lub żelem wybielającym.

Gabinetowe wybielanie zębów

Wybielanie zębów w gabinecie jest lepszym wyborem dla osób, którym zależy na uzyskaniu lepszych efektów. Ponadto warto skorzystać z niego wtedy, gdy celem jest szybkość, ponieważ można wykonać je już podczas jednej wizyty w gabinecie.

Do wybielania gabinetowego najczęściej stosuje się poniższe metody:

  • Wybielanie nakładkowe – podobne do tego prowadzonego w warunkach domowych, przy czym stosowane do niego nakładki są znacznie dokładniejsze, a płyn bazuje na większej ilości składników wybielających, dlatego efekt jest wtedy lepszy.
  • Wybielanie lampą – najczęściej stosuje się lampy Beyond, lampy LED. Wybielanie to polega na naświetlaniu zębów, które wcześniej zostały pokryte specjalnym preparatem aktywowanym światłem. Pozwala na uzyskanie efektu białych zębów już w ciągu jednej wizyty.
W jakim gabinecie można wybielić zęby?

Zabiegi stomatologii estetycznej, do których zaliczane jest także wybielanie zębów, są dostępne tylko w wybranych gabinetach stomatologicznych.

Z wybielania zębów można skorzystać w gabinetach prywatnych, które posiadają taką usługę w swojej ofercie. Osobom chcącym wybrać się na profesjonalne wybielanie zębów Kraków daje taką właśnie możliwość. Z adresami gabinetów można zapoznać się dzisiaj online.